Профспілка «Захист Праці» дасть відсіч пристосуванцям усіх мастей!

%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d1%81%d1%8e%d0%ba

Чи має право на життя незалежна профспілка «Захист Праці» на шахті №1 «Нововолинська»? Ми вважаємо, що має, а от директор і керівництво шахти чомусь вважають інакше.

Нещодавно на шахті №1 «Нововолинська» створилася нова первинна незалежна профспілкова організація «Захист Праці», яку очолив працівник служби охорони даного підприємства Володимир Власюк. Та з першого дня утворення вищезгаданої профспілки всі члени, які увійшли до її складу зіткнулися з шаленим тиском зі сторони дирекції шахти та нового «бригадира» служби охорони, який працює на шахті всього тиждень. Працівникам шахти ці особи вказують на недоцільність та певні ризики в разі вступу до лав новоствореної профспілкової організації. Дійшло вже й до крайніх форм дріб’язковості: кожного працівника, який вступив до профспілки «Захист Праці» викликають на одноособові бесіди, де під погрозами та тиском щодо подальшої роботи їм пропонується вийти з профспілки. Ті працівники та члени профспілки, які відкрито відмовили директору та керівництву шахти про свій вихід, піддаються переслідуванню та всіляко підставляються на робочих місцях. До прикладу, нещодавно було пошкоджено електричний кабель на пускачі механічної лебідки. Керівництво без проведення розслідування звинуватило у «шкідництві» працівника охорони, який ще раніше написав заяву в поліцію щодо викрадення мідних елементів з електричної підстанції. 

Слід нагадати керівництву шахти, що звільнення з ініціативи роботодавця працівника, який обирався до складу профспілкових органів підприємства, не допускається протягом року після закінчення терміну, на який він обирався, крім випадків повної ліквідації підприємства, виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, який перешкоджає продовженню даної роботи, або вчинення працівником дій, за які законодавством передбачена можливість звільнення з роботи чи зі служби.

Чому незалежна профспілкова організація «Захист Праці» наштовхнулася на шалений спротив дирекції шахти? Ми схильні вважати, що тут ховається дещо більш серйозніше, ніж питання «просто втопити шахту». Згідно всіх процедур та нормативів на закриття копальні виділяються шалені кошти, тому зайві погодження з новоствореною профспілкою не входять у плани керівництва. Більше того дана профспілкова організація ламає всі плани закриття шахти, які були намічені дирекцією шахти та їхніми покровителями з Києва. І найголовніше – якому директору сподобається структура, яка не контрольована ним і яка повністю є незалежною від керівництва? На жаль, цього не скажеш про інші  профспілкові організації, що існують на шахті. Ось чому «Захист праці», стала як та кістка в горлі дирекції шахти з київськими бонзами.

Звертаємо Вашу увагу, що згідно законодавства адміністрація підприємства зобов’язана отримати дозвіл профспілки на проведення або підписання будь яких договорів, наказів і змін у колективний договір, а також надавати повні звіти про хіт та оберт будь-яких грошових асигнувань на даному підприємстві. Наскільки нам стало відомо, дирекція шахти, за вказівки профільного міністерства, повинна провести чергову хвилю скорочення. На даний час на шахті працює близько 220 чоловік з яких 27 пенсіонерів, а це майже 10% всіх працюючих, п’ять з яких подали до відділу кадрів документи про статус пенсіонера – регресника.

Також слід зазначити,що роботодавець при прийнятті рішення про скорочення працюючих повинен повідомити всі первинні профспілкові організації, які є на підприємстві. Частина третя статті 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15 вересня 1999 р. № 1045-XIV передбачає, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати профспілкам інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.

А також слід нагадати керівництву шахти, що згідно ст. 46 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» особи, які чинять перешкоду здійснення права громадян на об’єднання у профспілки, а також посадові та інші особи, винні в порушенні законодавства про профспілки, які своїми діями або бездіяльністю перешкоджають законній діяльності профспілки, їх об’єднань, несуть дисциплінарну, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність відповідно до законів.

Наша новостворена профспілка не є кишеньковою структурою керівництва шахти. Ми об’єдналися заради відстоювання інтересів простих шахтарів, які роками працювали у вугільній галузі і саме їхніми руками шахта будувалася і розвивалася. Все це робилося не для того, щоб на ній при закритті збагатилися пристосуванці усіх мастей. Нас, не залякати, не для того ми об’єдналися в один міцний профспілковий кулак. Наш кулак готовий давати відсіч.   

Голова ППО ВНПС «Захист праці»

на Державному Підприємстві Шахта№1 «Нововолинська»

Володимир Власюк