Первинна профспілкова організація «Захист Праці» у відокремленому підрозділі Криворізька Теплова Електрична Станція Акціонерного Товариства «ДТЕК Дніпроенерго» як первинна ланка Всеукраїнської Незалежної Професійної Спілки «Захист Праці» була створена робітниками котлотурбінного цеху підприємства 03 березня 2020 року. З самого початку 2020 року АТ «ДТЕК Дніпроенерго» в особі генерального директора Дегтяренко С.М., почало систематично порушувати права працівників на труд та не виконувати умови колективного договору.
Дев’ять робітників котлотурбінного цеху підприємства, які ввійшли у склад нашої незалежної профспілки, одразу почули на собі усі «методи тиску» від АТ «ДТЕК Дніпроенерго» на робітників, які не хочуть миритися з порушенням своїх трудових прав. Усіх членів профспілки «Захист праці» вивели у довготривалий простій та зменшили їм на 8 годин тривалість робочої неділі.
При цьому наше підприємство продовжувало працювати та виробляти продукцію, а на робочі місця членів профспілки перевели інших робітників цеху, розширивши їм їх обов’язки. При цьому зміни в організації виробництва на підприємстві для можливості зміни істотних умов праці членам профспілки були відсутні. З таких підстав члени профспілки подали в районний суд позовні заяви про скасування наказів щодо виведення їх до простою та скорочення їм робочого часу і відновлюють свої порушені права в судовому порядку.
В продовж 2020 року профспілковий комітет нашої профспілки намагався мотивувати роботодавця до створення комісії щодо заключення колективного трудового договору між профспілкою та роботодавцем. Були також спроби організувати місто на підприємстві з представництвом нашої профспілки та інформаційним стендом. Але роботодавець, прекрасно розуміючи, що інші робітники, побачивши результат роботи нашої незалежної профспілки, увійдуть до її лав і полишать «бананову» профспілку роботодавця, відмовився від будь-якогось спілкування з профспілкою та намагається в адміністративних та господарських судах оскаржити створення та реєстрацію нашої незалежної робітничої профспілки.
Розуміючи, що утримання членів профспілки більше 1 року у тривалому простої при працюючому підприємстві загрожує тим, що суд визнає дії роботодавця такими, що порушують законодавство про працю, роботодавець звільнив усіх членів профспілки в продовж 1 кварталу 2021 року нібито за невідповідність кваліфікації робітника займаній посаді. Свої брутальні антипрофспілкові дії роботодавець мотивував нібито виявленням незадовільних знань у членів профспілки при проведені перевірки знань з питань охорони праці.
Керівника профспілки Віталія Калашнікова Акціонерне Товариство «ДТЕК Дніпроенерго» звільнило одразу після створення профспілки в березні 2020 року. Але керівник не впав у відчай і згуртувавши членів профспілки, не маючі будь якої юридичної освіти, допоміг членам профспілки звернутися до суду з метою відновлення порушених прав та скасування незаконних наказів про їх звільнення. Суди довгий час розглядали справи про скасування незаконних наказів про звільнення членів профспілки, роботодавець намагався затягувати розгляди справ, але правосуддя перемогло. Усі злочині накази в справах №№ 171/578/20, 171/102/21, 171/477/21, 171/698/21, 171/456/21, 171/650/21, 171/272/21, 171/460/22 були скасовані, а члени нашої профспілки були поновлені на посадах.
Але роботодавець не міг дозволити членам профспілки потрапити на робочі місця та донести до інших працівників, що профспілка – це не тільки «каса видачі путівок на відпочинок», а, насамперед, той механізм, що має контролювати виконання роботодавцем вимог законодавства про працю і навіть відстоювати права членів профспілки у суді. Тому роботодавець, так й не давши можливості членам профспілки потрапити на територію підприємства, звільнив їх повторно з тих же самих підстав – «не відповідність кваліфікації робітника займаній посаді».
Члени профспілки знову подали до суду позовні заяви на скасування наказів про повторне звільнення, за якими судом відкрито судові провадження. Члени нашої бойової робітничої незалежної профспілки впевнені у своєї перемозі й в цих судових правах.
Приклад профспілки «Захист Праці» свідчить про те, що незалежна профспілка є ефективним інструментом для захисту трудових прав робітників і всі трудові права, що порушені у відношенні нас, будуть відновлені. Члени профспілки дякують її керівникові за те, що він виконав та продовжує виконувати повний юридичний супровід справ в судах про поновлення порушених прав робітників.
Профспілка на даний момент має ще один позитивний результат у повторному поновлені на роботі після повторного звільнення через суд члена профспілки Сергія Василенко. Але роботодавець, поновивши його на роботі «на папері», не дає можливості стати до роботи заручившись підтримкою районного військомату, який «ганяє» Сергія Василенко на ВЛК, не зважаючи на те, що ще з початку війни Сергій був визнаний непридатним до військової служби.
Профспілка «Захист праці» продовжує активно захищати та відстоювати порушені роботодавцем права своїх членів. Ми сподіваємось, що нарешті позитивні результати у 9(!) судових справах про поновленню на роботі незаконно звільнених наших активістів дадуть змогу переконатися й іншим, поки вкрай заляканим робітникам Криворізької Теплової Електричної Станції, у тому, що для належного захисту прав працівників – потрібна своя власна незалежна профспілка з бойовим керівником, який не буде сидіти на зарплаті у роботодавця та зраджувати членам своєї профспілки. Попереду у нас тривала боротьба і ми маємо в ній йти до кінця.
Члени Первинної профспілкової організації «Захист Праці» у відокремленому підрозділі Криворізька Теплова Електрична Станція Акціонерного Товариства «ДТЕК Дніпроенерго»