Круглий стіл в Дніпропетровську закликав до єдності робітничого та профспілкового руху перед загрозою прийняття «рабського» Трудового кодексу!

SONY DSC

23-24 квітня 2016 року в приміщенні «Вільних профспілок Дніпропетровську» Всеукраїнська незалежна профспілка «Захист праці» разом із представниками профспілкової громадськості Дніпропетровська, Одеси, Херсону та Житомиру провела круглий стіл на тему: «Порівняння та аналіз змісту діючого КЗпП та проекту нового Трудового Кодексу, прийнятого в першому читанні Верховною Радою України».

Обговорювалися наступні питання – які права дає новий Трудовий кодекс трудящим України, а яких може позбавити? Які пропозиції щодо його покращення може внести громадськість перед остаточним прийняттям Верховною Радою?

Доповіді на круглому столі зробили:

Олег Верник, Голова ВНПС «Захист праці»
Євген Деркач, Голова ВНПС «Захист праці» заводу «Південмаш»,
Олексій Символоков, Голова НПГ заводу «Дніпропрес»,
Олексій Кляшторний, Голова ЦКК ВП «Народна солідарність»,
Олександр Палій, правозахисник та соціальний журналіст.

У доповідях виступаючі висвітлили динаміку і напрямки змін тексту законопроекту №1658 в ході підготовки до його прийняття в другому читанні, зупинилися на запланованих відмінностях правового регулювання трудових відносин за чинним КЗпП і проектом ТКУ, торкнулися перспектив у змінах щодо практики правозастосування тих чи інших аспектів трудового законодавства України у зв’язку із можливим прийняттям нового Трудового кодексу. Всі без винятку виступаючі під час обговорення фіксували значне зменшення прав найманих працівників, до якого призведе можливе прийняття цього варіанту Трудового кодексу України.

В ході обговорення було констатовано, що незалежні профспілки в даний час практично усунуті від процесу внесення змін до проекту Трудового Кодексу. Формальне представництво профспілок в погоджувальної комісії в особі Федерації профспілок України і сателітних «ручних» організацій не повинно вводити в оману широкий профспілковий актив України, позаяк вони в «робочій групі» профільного комітету Верховної Ради України відіграють виключно декоративну функцію. Під час дводенної дискусії присутні обмінялися накопиченим практичним досвідом дій щодо захисту прав членів профспілок і домовилися про подальшу координацію протестних дій та взаємодію в цьому напрямі.

Особливу небезпеку в запропонованому проекті нового Трудового кодексу учасники круглого столу побачили у введенні в текст кодексу вкрай небезпечної юридичної новації – «нормативні акти роботодавця», яка сама по собі не має аналогів в Європейському трудовому законодавстві та вочевидь призведе до повної юридичної втрати можливості правового самозахисту людей найманої праці. В умовах вкрай корумпованої суддівської системи України та повної відсутності якого-небудь реформування цієї сфери, українські працівники опиняються наодинці із суворими реаліями суцільного свавілля роботодавців і свавілля це буде далеко не-європейського ґатунку.

Доповідачі на круглому столі, у свою чергу, запропонували низку конкретних нормативних пропозицій до другого читання проекту Трудового кодексу у Верховній Раді, що були ними вже спрямовані через народних депутатів до розгляду в парламент. Також велика увага була приділена низці зауважень та пропозицій Міжнародного Бюро Праці, яке надало в Верховну раду України свої висновки щодо проголосованого у першому читанні законопроекту. Загальна кількість суттєвих зауважень щодо проекту ТКУ від Міжнародного Бюро праці склала число 58 та викликала серйозне занепокоєння європейської громадськості щодо самої якості цього проголосованого в першому читанні в українському парламенті документу.

Заклик організаторів круглого столу щодо максимального ознайомлення громади Дніпропетровщини із усіма небезпеками, що несе із собою антиробочий проект нового Трудового кодексу був сприйнятий соціальною громадськістю регіону та було прийняте рішення долучитися до підготовки аналогічного круглого столу-обговорення в травні 2016 року також й в іншому великому промисловому місті регіону – в Кривому Розі.

Прес-служба ВНПС «Захист праці»