1,45 $ «прожиткового мінімуму» на людину в день – ганьба для Уряду України!

Громадські організації та незалежні профспілки підтримують подання Уповноваженої з прав людини про приведення законодавчо закріпленого розміру «прожиткового мінімуму» до його фактичної розрахункової величини, що має складати не менше 5 доларів на людину в день, згідно стандартів ООН. Приєднуйтесь!

ЗВЕРНЕННЯ організацій громадянського суспільства України до депутатів Верховної Ради України, лідерів депутатських фракцій і груп

«ПРО ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ

НА 2018 РІК»

Організації громадянського суспільства України звертаються до депутатів Верховної Ради на підтримку подання Уповноваженої ВРУ з прав людини від 31 жовтня 2017 року із закликом про офіційне визнання, при затвердженні Державного Бюджету на 2018 рік, величини прожиткового мінімуму, бодай приблизно наближеного до показників, що випливають із фактичних розрахунків його рівню.
Відповідно до законодавства, прожитковий мінімум є вартісна величина, яка відображає кількість коштів, необхідних для забезпечення нормального функціонування організму людини та задовольняння її наймінімальніших соціальних і культурних потреб.
Проте вже впродовж багатьох років на Україні здійснюється систематична фальсифікація Урядом офіційного показника рівню прожиткового мінімуму, яка має на меті приховання реальних масштабів бідности в країні, а саме: факту, що більшість її населення протягом тривалого часу живе в умовах крайньої бідности.
Так, зокрема. у поданому Урядом проекті Державного Бюджету на 2018 рік в якості «прожиткового мінімуму» запропонована ніяк не пов’язана з його фактичними розрахунками величина у 1700 гривень на місяць, що еквівалентно, за поточним офіційним курсом обміну валют, менше ніж 55 євро, або ж – близько 1,8 євро на день.
Величину «прожиткового мінімуму» (тобто – рівню малозабезпечености) для «осіб, які втратили працездатність», або, простішою мовою, пенсіонерів, запропоновано при цьому встановити у розмірі 1373 гривні на місяць, тобто близько 1,45 євро на день. Людей літнього віку, які виживають на 1,50 євро на день, при цьому пропонують вважати «заможними».
Пропоновані Урядом до затвердження на законодавчому рівні показники «прожиткового мінімуму» явним чином відстають від показника «абсолютного зубожіння», встановленого ООН у розмірі 2 доларів США на рік, та особливо – від запропонованого ООН для України показника «рівню бідности» у розмірі 5 доларів на день.
Зазначене має на меті, на нашу переконаність, не стільки мінімізувати соціальні витрати бюджету на підтримку людей, які перебувають за межею бідности (бо зрозуміло, що такі витрати об’єктивно не можуть перевищувати фактично наявні доходи держави), як саме приховати та «закамуфлювати» саму проблему та рівень її гостроти, зокрема – уникнути констатації факту, що в умовах крайньої бідности животіє, за різними розрахунками, від 60 до 80 відсотків населення України.
Разом з тим, приховування та випливаючи з нього іґнорування даної проблеми абсолютно спотворює бачення ситуації, в якій фактично перебуває Україна, та, серед іншого, створює умов для «підміни політичного порядку денного», коли, зокрема у стосунках України та ЄС, замість питань гідної праці, справедлива винагорода за яку дозволяла б людині покривати її найелементарніші життєві потреби, на перший план виносяться, наприклад, абстрактні питання ясно не визначеної «корупції», подолання якої в принципі неможливе в умовах абсолютного зубожіння населення.
За умов, коли бідними є більшість населення, сумнівними уявляються, також, і можливості «детінізації», «підвищення енергоефективности», ефективне правосуддя і так далі.
Містифікація і самообман, коли катастрофічні масштаби бідности приховуються та в декілька разів занижуються впродовж багатьох років, є очевидною фундаментальною загрозою безпеці не лише для неокупованої Російською Федерацією частини України, але й для всього Європейського Континенту, бо є більш ніж очевидним, що сам масова бідність створює підґрунтя для відсутности будь-якої лояльности до держави Україна значного числа її громадян та їхньої готовности до колабораціонізму з іноземними окупантами за гроші, які їм платять зокрема за участь у всяких так званих «ополченнях» та інших терористичних збройних формуваннях.
Продовження такої політики «страуса, що ховає голову у пісок», закриваючи очі на справжню сутність існуючих в країні проблем може, якщо не вжити найрішучіших дій, вже найближчим часом обумовити поширення дестабілізації на більшість території України та її фактичний розпад.
Тому ми закликаємо Уряд та депутатів ВРУ рішуче відкинути ніяк не пов’язаний з реальністю «прожитковий мінімум» у розмірі 1700 гривень на місяць та офіційно визнати в такій якості запропонований фахівцями ООН рівень «абсолютної бідности», який є наразі близьким до 4000 гривень на місяць, що складає 5 доларів США на день.
Представники громадських організацій:
Ольга Зюзіна, ГО «Інститут політичних та соціально-економічних досліджень»
Олексій Кляшторний, Всеукраїнська профспілка «Народна солідарність»
Сергій Павленко, Всеукраїнська незалежна профспілка «Трудящі»
Олег Верник, Всеукраїнська незалежна профспілка «Захист праці»
Дмитро Філіпчук, Профспілки працівників галузі земельних відносин України
Вадим Циганок, Профспілки працівників фізичної культури та спорту
Віктор Яворський, Всеукраїнська профспілка працівників позабюджетних організацій «Народна профспілка»
Лілія Гусечко, Профспілка працівників оборонної промисловости України
Євген Більчук, «Громадська спілка «Всеукраїнське об’єднання освітян і науковців»
Василь Назаренко, Союз організацій інвалідів України
Галина Третьякова, Українська федерація убезпечення
Олег Животовський, НГО «ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР»
Ольга Жорнова, Академія моніторингу і експертизи
Наталія Бородачова, Всеукраїнська федерація споживачів «ПУЛЬС»
Леонід Шморгун, Перша Всеукраїнська сільськогосподарська дорадча служба
Федір Барулін, Херсонська обласна громадська організація «Регіональна рада підприємців»
Олександра Баранкевич, Жіноча благодійна органіщація «Наші візії»
Ольга Дорошко, газета «Правозахисник»
Сергій Федоринчик, Інформаційний центр УЕА «Зелений світ»
Приєднатися до звернення можна, зокрема, шляхом залишення відповідного коментаря під цією публікацією.